Skarga nadzwyczajna

Radcowie prawni Kancelarii świadczą pomoc w zakresie sporządzania wniosku o złożenie skargi nadzwyczajnej. Wniosek taki Kancelaria kieruje do Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich lub, w zakresie swojej właściwości, do Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta, Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Sądem właściwym do rozpoznania skargi nadzwyczajnej jest Sąd Najwyższy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. 


Najczęściej zadawane pytania
 
Czym jest skarga nadzwyczajna ?
 
Skarga Nadzwyczajna jest zupełnie nowym środkiem kontroli prawomocnych orzeczeń sądowych, wprowadzona w życie na mocy ustawy z dnia 8 grudnia 2017r. o Sądzie Najwyższym. Od prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego lub sądu wojskowego kończącego postępowanie w sprawie, może być wniesiona skarga nadzwyczajna, jeżeli jest to konieczne dla zapewnienia praworządności i sprawiedliwości i:

1) orzeczenie narusza zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji,
2) orzeczenie w sposób rażący narusza prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,
3) zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego
- a orzeczenie nie może być uchylone lub zmienione w trybie innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia.

W jakim terminie można wnieść skargę nadzwyczajną ? 

Skargę nadzwyczajną wnosi się w terminie 5 lat od dnia uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia, a jeżeli od orzeczenia została wniesiona kasacja albo skarga kasacyjna - w terminie roku od dnia ich rozpoznania. Nie dopuszczalne jest uwzględnienie skargi nadzwyczajnej na niekorzyść oskarżonego wniesionej po upływie roku od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, a jeżeli od orzeczenia została wniesiona kasacja albo skarga kasacyjna - po upływie 6 miesięcy od dnia jej rozpoznania.

Co można zrobić jeżeli minął już termin do wniesienia skargi nadzwyczajnej ? 

Jeżeli od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia upłynęło 5 lat, a orzeczenie wywołało nieodwracalne skutki prawne lub przemawiają za tym zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji, Sąd Najwyższy może ograniczyć się do stwierdzenia wydania zaskarżonego orzeczenia z naruszeniem prawa oraz wskazania okoliczności, z powodu których wydał takie rozstrzygnięcie. Takie stwierdzenie otwiera drogę do żądania ewentualnych odszkodowań.

Od jakich orzeczeń skarga nadzwyczajna nie przysługuje ? 

Skarga nadzwyczajna nie jest dopuszczalna od wyroku ustalającego nieistnienie małżeństwa, orzekającego unieważnienie małżeństwa albo rozwód, jeżeli choćby jedna ze stron po uprawomocnieniu się takiego orzeczenia zawarła związek małżeński, oraz od postanowienia o przysposobieniu. Skarga nadzwyczajna nie jest dopuszczalna w sprawach o wykroczenia i wykroczenia skarbowe.

Zadzwoń:

Kancelaria Zawisza w Gliwicach: 32 237 00 87, +48 663 73 65 53 lub napisz: biuro@kancelariazawisza.pl

Kancelaria Zawisza w Raciborzu 32 400 99 47, +48 607 42 83 61 lub napisz: zawisza.kancelaria@o2.pl.